Jiří Stivín v dalším doprovodném programu výstavy

Co je v Popmuseu nového?

Jiří Stivín o Pražských Jazzových dnech 11. 4. 2024 v Popmuseu

1.4.2024

Pražské jazzové dny (1974–82) jsou významnou kapitolou české kulturní historie před rokem 1989. Letos v březnu uplyne 50 let od jejich prvního ročníku. I to je důvod, proč pražské Popmuseum věnovalo svou první letošní výstavu právě jim.

Ve čtvrtek Popmuseu přivítáme účastnika Pražských jazzových dní, skladatele, multiinstrumentalistu a hráče na všechny flétny, saxofon, klarinet a různé píšťalky, Jiřího Stivína.

„V Praze probíhaly už 4. Pražské jazzové dny, které pořádá naše Jazzová sekce: po ježkovském pořadu v Divadle hudby, dvou jazzrockových akcích na Rokosce a dvou tradičních v Malostranské besedě přišly tři koncerty v Lucerně (…) Stivín (dnes nesporně číslo 1 v našem jazzu) hrál na všech třech, pokaždé s jinou skupinou a pokaždé s jiným rámcem. Na Rock jazzu nechal při svém vystoupení na pódiu jezdit dětičky s koloběžkama a tlouct do nočníčků. Na Swing si na poslední číslo objednal z komparsu pět starých pánů v ošumělých fracích…“

Tohle napsal koncem března 1976 Lubomír Dorůžka Josefu Škvoreckému do Toronta. Ty koncerty byly jen jedněmi z mnoha speciálních akcí, kterými se Jiří Stivín nesmazatelně zapsal do historie Pražských jazzových dnů. Stejně jako nezapomenutelný „lidský organ“ na těch pátých nebo „flétnové sympozium“ na těch sedmých.

Přijďte se do Popmusea dozvědět víc 11. 4. od 18:00.

Lahve plné alchymistů alias proslulý „lidský organ“ Jiřího Stivína z V. PJD, duben 1977. Velký šéf duje mezi Ondřejem Soukupem (vlevo) a Michaelem Kocábem (zády), v druhé brázdě můžeme identifikovat například Vladimíra Mertu. Schválně, kde?Zde se nacházíme na IV. PJD na jaře 1976. Ty prosluly třemi speciálními koncerty Jiřího Stivína:  na jeden z nich si sjednal ‚stafáž‘ v podobě patera dědoušů, kteří měli po dobu koncertu zaujímat na pódiu sošné pozice. Foto Jiří Exner.